20 Şubat 2012 Pazartesi

ÇOCUĞUM ROTAVİRÜSE YAKALANDI!


Ah! O nasıl bir hastalık.. Sinsice sardı oğlumun bedenini, üç gün içinde eritti, tüketti.

Bir pazar günü İKEA gezimizden eve döndük. Oğlumun muzunu yedirdim ve ne olduysa bir saat sonra oldu.. Oğlum muzunu kustu, önce çok hareket ettiğindendir dedim, yeniden mama hazırladım, yedirdim. Onu da kustu. Neyse sütünü, suyunu içsin, yatsın bari dedim. Onu da aynı şekilde. Zor bela uyuttum uykusundan bir kez daha kusarak uyandı. Tam 4 kere üst üste. Sabaha kadar kıvrandı, 2 dakika uyuyorsa 3. dakikada ağlayarak geri uyandı.. Saatler ilerledikçe de aşırı ishal baş gösterdi. Bir ümit belki diş çıkardığı içindir diye düşündüm. Doktorunu aradım 'Diş bu kadar yapmaz' dedi. Sabah oldu. İshal tam hız devam. Su içse kusuyor. Hemen hastaneye götürdük. 'ROTA VİRÜSÜ' kapmış olabilir dediler. Serum verdiler, kültür testi yaptılar ve tahmin doğru çıktı.

2 gün sadece anne sütü emip, ara ara su içti. Ve 2 gün boyunca serum yedi. İshali için gece 5 kere kalktığımı biliyorum. Kıvrana kıvrana hem de... İlk gün ateşi olmadı ama 2. gün sabaha kadar ateşler içindeydi yavrum. Ateş düşürücü şurupların yanı sıra, o uykuluyken 3 kere ılık suyla duşa sokmak zorunda kaldık. Gece yarısı uykulu uykulu ılık duşa girdiğinizi düşünürseniz anlarsınız bebeğimin halini...

 3. günde ise; nihayet 3 lokma girebildi ağzına.

3 Gün içinde en az 1 kilo verdi oğlum. İlginç bir hastalık bu, aileleri perişan eden cinsinden.. 4. günden sonra kusma, iştahsızlık gitti. 7. günün sonunda da ishalinden kurtulduk çok şükür..

Bu acı tecrübeyi paylaştıktan sonra hastalıkla ilgili biraz bilgi vermek faydalı olacaktır..ROTAVİRÜSÜ AŞISI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Rota virüsü; küçük çocuklarda aşırı su kaybı ve buna bağlı olarak hastaneye yatırılmalara yol açan şiddetli ishalin en yaygın sebebidir. hemen hemen bütün çocuklar ırk ve sosyo-ekonomik durum farkı olmaksızın hayatlarının ilk 5 yılında en az bir kez rota vakası yaşayabiliyorlar. Ciddi ishal ve su kaybı ile görülen bu hastalık, çocuklarda genellikle 3 ila 36. aylar arasında görülüyor.

Rotavirüsü ince bağırsağa yerleşir ve orada çoğalarak rahatsızlıklara neden olur. Mutlaka şiddetli ishal ve kusma görülür. Her yaşta insan rota virüsü enfeksiyonuna duyarlıdır, ancak bebek ve çocuklarda çok daha sık rastlanır. Bu durumda bebeğin yemek yemesi güçleşeceği gibi, yediğini de çıkarabilir. Yeni doğanlar ise, annelerinin sütünden geçen antikorlar sayesinde daha şanslı. Bu yüzden Rota Virüsü yeni doğanlarda nadiren görülür.

Hastalığın görüldüğü mevsimler ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türkiye gibi ılıman iklimli gelişmiş ülkelerde daha çok kış mevsiminde ortaya çıkıyor ve Rota Virüsü vakaları genellikle Kasım-Nisan ayları arasında sıklaşıyor.

Rotavirüs son derece bulaşıcı bir hastalık. Birçok kişi ishal olmadan da bu virüsü bulaştırabilir. Ellerde saatlerce, katı yüzeylerde günlerce canlı kalabilir. Rota virüsü insandan insana, hastalık bulaşmış su ve yiyeceklerin tüketilmesiyle ya da hastalık bulaşmış yüzeylere temas yoluyla bulaşıyor. Özellikle hastanelerdeki pediatri koğuşu, yuva, kreş ve ev gibi kapalı ortamlarda bulaşma ihtimali çok daha yüksek.

Rota virüsünde en önemli belirtiler kusma ve sulu ishal. Bazı durumlarda ateş ve karın ağrısı da görülebiliyor. İshal öyle yoğun olabilir ki, çok kısa bir sürede vücutta aşırı su kaybına neden olabilir. Aşırı su kaybının belirtileri arasında susama, sinirlilik hali, huzursuzluk, uyuşukluk, çökmüş gözler, kuru ağız ve idrara çıkmada azalma dikkat çeker. Bağışıklık sistemi güçlü, yeterli ve dengeli beslenen çocuklarda ateş ve kusma iki-üç gün içinde geçer, fakat ishal dokuz güne kadar devam edebilir. Rota virüsü ile ilk tanışma, genellikle en şiddetli geçirilenidir. Daha sonra tekrarlayan enfeksiyonlar daha hafif atlatılır.

Bebeğiniz anne sütü ile besleniyorsa aynı şekilde beslemeye devam etmelisiniz. İshalin şiddetine göre doktor tavsiyesi ile şeker-tuz solüsyonları verebilirsiniz. Normal beslenen çocuklarda az yağlı ishal diyeti uygulanabilir. Çocuğun yaşı uygun ise yoğurt, patates, muz ve pirinç lapası yiyebilirler. Azar azar ve sık beslenme, gıdaların bağırsaktaki emilimini arttırır. 

Rota Virüs aşısı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek, kazanılmış olan rota virüs enfeksiyonuna karşı koruma sağlıyor. İki tip rota virüsü aşısı var. Birinci tip aşıda ilk doz bebeğe 12. haftadan önce, yani bebek 3 ayı bitirmeden aşı uygulanıyor. Son doz ise 8. aylık olana kadar yapılıyor. İkinci tıp rota virüsü aşısı ise üç toz ve 2., 4., ve 6. aylarda yapılıyor. Ağızdan uygulanan ve bilinen bir yan etkisi olmayan rota virüsü aşısının, bağırsak düğümlenmesi riski oluşturma ihtimali de yüksek değil.

1 yorum:

  1. Cok gecmis olsun, artik bebecik icin her sey iyi durumdadir umarim

    YanıtlaSil