4 Haziran 2012 Pazartesi

EYVAH! SUÇİÇEĞİ

Gün geçmiyor ki, yeni bir gündem yaşamayalım. Her hafta ayrı bir gündemimiz var. Bu haftaki sorunsalımız: "Suçiçeği"

Türkiye'de suçiçeği aşısını devlet kaşılamıyor, özel bir aşı.. Fiyatı 80 küsür lira..Aşıyı eczaneden kendimizin almamız gerekiyor. Normalde bebek 16 aylıkken yapılmalı, bazı durumlarda doktorun izniyle 2 yaşına kadar yapılabiliyor..

Biz aşıyı unutup biraz geciktik.. Oğlum 19 aylık olmak üzere.. Cuma günü eşimle konuşup, "Pazartesi günü bakıcımız Ahmet Kaan'ı suçiçeği aşısı için doktora götürsün, doktor yapalım derse, aşılansın" diye karar verdik. Ancak pazar günü vücuduna baktım ki, küçük küçük su kabarcıkları var. Sayısı henüz 6-7 taneydi. Önce sıcaktan, terlediğinden v.s diye düşündüm. Ancak akşama doğru arttı. Sabah kafasında ve kulaklarında da oluşmaya başladı.

Bakıcımız doktora götürdü. Sonuç tahmin ettiğimiz gibi Suçiçeği.. İnsan şu soruyu sormadan edemiyor: "Suçiçeği aşısı olacağı gün, suçiçeğine yakalanması nasıl bir talihsizliktir" =) Üstelik önümüzdeki Pazartesi oğlumun hipospadias ameliyatı için randevu almışken,, Ameliyatımızı da mecburen erteleyeceğiz.

Ancak şunu biliyorum ki her şerde bir hayır, her hayırda bir şer olabilir..  "Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. ALLAH (c.c.) bilir de siz bilmezsiniz." (Bakara Suresi, 216)" Böyle buyuruyor Kitabımız... Ben de hayırlısı deyip, Rabbimden oğluşum için şifalar diliyerek hastalıkla ilgili bilgilendirici metni paylaşıyorum.

Bunlar da oğluşumun suçiçekleri, şimdi yavaş yavaş kuruyorlar..
SUÇİÇEĞİ:

- Suçiçeği kişiden kişiye direkt temas veya öksürme veya hapşırma ile havaya dağılan virüsün solunum yoluyla alınması ile bulaşır. Suçiçeği çok bulaşıcıdır.
 - Suçiçeğinin en sık görülen belirtileri döküntü, ateş, öksürük, baş ağrısı ve iştahsızlıktır. Döküntü başlangıçta kafa derisi ve vücutta başlar ve yüze, kollara ve bacaklara yayılır. Döküntü genellikle 200-500 döküntü arasındadır ve kaşıntılıdır. Hastalık yaklaşık 5-10 gün sürer.
 - Daha önce herhangi bir hastalığı olmayan ve suçiçeği geçiren çocukların büyük kısmı yatak istirahati, sıvı takviyesi ve ateş kontrolü ile tedavi edilirler. Suçiçeği geçiren çocuklara kesinlikle aspirin verilmemelidir
- Hem suçiçeği hem de zona aynı virüs ile meydana getirilen hastalıklardır. Bir kişi suçiçeği geçirdikten ve iyileştikten sonra suçiçeği virüsü vücutta uykuda kalır. Suçiçeği geçiren kişilerin yaklaşık %10-20’sinde daha sonra zona (herpes zoster) olarak yeniden ortaya çıkar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder