27 Ekim 2012 Cumartesi

Tarhana çorbası nasıl yapılır?

Elcağazlarımla kendi tarhanamı yaptıktan sonra geriye pişirip, afiyetle içmek kalıyor.. Ben tarhanayı en çok tavuklu seviyorum, oğlum ve eşim de öyle.. Şimdi vereceğim tarif  Zeynep ablamdan.. Kendisi tarhana çorbası konusunda ihtisas yapmış biri :p Geçen gün bir aradayken kavurmalı tarhanadan bahsetti, henüz içmedim ama çok güzel oluyormuş, deneyip tarifini alınca onu da paylaşmak isterim..

TARHANA ÇORBASI MALZEMELERİ

1 Tavuk butu
1 çay bardağı tarhana
5 su bardağı Tavuk suyu
1 orta boy kuru soğan
 tuz, karabiber, nane


TARHANA ÇORBASI YAPILIŞI:

Bir tenceredeki tavuk butumuzun üzerine soğan doğruyoruz, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 tatlı kaşığı tuz ekliyoruz, ve suyumuzu da katarak haşlıyoruz. 

Tavuk haşlanırken 1 çay bardağı tarhanamızı 1 kase içerisine alıp, üzerine 1 su bardağı soğuk su ekliyoruz. Bu sayede tarhana içinde iyice yumuşayıp, eriyor..

Tavuk haşlandıktan sonra içerisinden 5 bardak tavuk suyunu ayırıp, çorbayı pişireceğimiz tencereye alıyoruz.. Tavuk suyunun üzerine suda eriyen tarhanamızı ekliyoruz. Çorbanın topaklanmaması için sürekli çırpıyoruz. Bir iki taşım kaynadıktan sonra blenderdan geçiriyoruz. Ardından tekrar ocağa alıp içerisine didiklenmiş tavuğumuzu ekliyoruz. Tuzunu kontrol edip, 1 çay kaşığı da nane katarak 5 dakika daha kaynatıyoruz..

Ve hazır.. Afiyet olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder